Европейската комисия започва преразглеждането на Общия регламент за групово освобождаване (ОРГО), който освобождава някои категории помощи от задължението за предварително уведомяване на Комисията. Прегледът започва с консултация с обществеността, чиято цел е да се потърси мнението на заинтересованите страни относно функционирането на регламента. Общият регламент за групово освобождаване за държавните помощи е приет през 2008 г. Чрез прилагането му значително се намалява административната тежест за някои публични проекти за подкрепа с хоризонтални цели, огчитащи общите интереси на ЕС без това да повлияе на конкуренцията във вътрешния пазар. ОРГО освобождава при определени обстоятелства помощи в полза на малките и средни предприятия (МСП), научни изследвания, развитие и иновации (R & D & I), опазване на околната среда, заетост, обучение и регионални инвестиции. Срокът на действие на регламента изтича в края на 2013 г..
За да се осигури съгласуваност между различните инициативи, заинтересованите страни се приканват да попълнят специален въпросник. Въпросникът съдържа въпроси за ОРГО свързани с общата политика, прилагането и ефективността на групово освободените помощи в различни държави-членки. Той също така съдържа по-детайлни въпроси, свързани с опита по прилагането на общата и специфичните разпоредби от Общия регламент за групово освобождаване.
В съответствие с получените становища и въз основа на собствения опит на Комисията по прилагането на регламента, тя ще предложи ревизиран проект на регламент през 2013 г.
На 8 май 2012 г. Комисията прие съобщение за модернизиране на държавните помощи, в което определя целите на амбициозен пакет от реформи. В по-широкия контекст на дневния ред на ЕС за подпомагане на растежа, политиката в областта на държавните помощи трябва да се съсредоточи върху улесняване на добре проектираната помощ, насочена към пазарни неуспехи и цели от общ европейски интерес. Комисията също така има за цел да фокусира дейността си по прилагането на правилата за държавна помощ върху случаите с най-голямо въздействие върху вътрешния пазар, да рационализира правилата, което да доведе до вземане на бързи решения. В съобщението се посочват редица действия с оглед на изпълнението на тези цели. Основните елементи на реформата да се въведе до края на 2013 г..
Няма коментари:
Публикуване на коментар