От 2000 г. Европейската комисия изготвя годишен бенчмарк доклад, който е предназначен за Съвета и Европейския Парламент и проследява доколко пазарите на електроенергия и газ са отворени за конкуренция, как държавите-членки приемат европейското законодателство в сектор енергетика и как го прилагат на практика. Данните за доклада се събират и обобщават от Европейската група на регулаторите на електроенергия и газ, от собствените проучвания на комисията и от Евростат.
Техническият доклад е част от доклада на ЕК, в който се прави анализ за степента на развитие на общия европейски пазар за електроенергия и газ, включително и на цените на електроенергията и природния газ..
Какви изводи могат да се направят за България от изложените данни от последния публикуван доклад (март 2010г .).
В техническия доклад анализите на цените на електроенергията и на природния газ са разделени на „цени за домакинства” и „цени за индустрията” с включени данъци и такси.
Цени на електроенергия
Цени на електроенергия за домакинства с годишно потребление между 2000 и 5000 kWh
Цени на електроенергия за индустрията с годишно потребление между 500 и 2000 MWh
Според данните в техническия доклад цените на електроенергията за домакинствата и индустрията в България са най-ниски в Европа, докато цените на природния газ са по-високи от държави, като Румъния, Унгария, Словакия, Полша Обединеното Кралство и др, което е видно от следващите графики.
Цени на природен газ
Цени на газ за домакинства с годишно потребление между 20 и 200 GJ
Цени на природен газ за индустрията с годишно потребление между 10 000 и 100 000 GJ
В следващите две таблица цените са преизчислени и сравнени по държави-членки в съответствие с покупателната сила на населението в конкретната страна.
Цени на електроенергия за домакинствата , преизчислени чрез Паритет на покупателната сила Purchasing power parity (PPP)
Цени на природен газ за домакинствата , преизчислени чрез Паритет на покупателната сила Purchasing power parity (PPP)
Видно е, че България по показател паритет на покупателна сила е на последно място при природния газ, а при цените на електроенергията от най-ниска цена минава на 18-та позиция.От данните в бенчмарк доклада на ЕК и направените съпостави на цените за домакинствата по държави-членки на ЕС може да се направи извода, че ниската покупателна сила на потребителите в България, допълнително засилва усещането им, че цените на електроенергията и природния газ са най-високите в Европа. Особено това е валидно при цената на природния газ.
Няма коментари:
Публикуване на коментар